PRED-NA-MA: najava projekta te početak zanimljivih radionica i terenskih nastava

Posjet OŠ Vladimira Becića i terenska nastava po Gornjem gradu

Ove godine učenici i učenice koji pohađaju nastavu Građanskog odgoja i obrazovanja sudjeluju u projektu PRED-NA-MA. Projekt je plod suradnje čak triju osječkih osnovnih škola koje imaju organiziranu izvannastavnu aktivnost Građanskog odgoja i obrazovanja. Naša se škola već treću godinu povezala s Osnovnom školom „Retfala“ i Osnovnom školom Vladimira Becića.

Ovogodišnji projekt PRED-NA-MA znači „Prevencija nasilja prema nacionalnim manjinama“, cilj je projekta upoznavanje poznatih osječkih manjinskih zajednica, razbiti predrasude i neznanje, a razviti razumijevanje i toleranciju kako bismo suzbili međunacionalno nasilje i netrpeljivost koje sve više pokazuje znakove u našem društvu.

Svaka škola, smještena u različitoj gradskoj četvrti, posvetila se svojoj karakterističnoj i zastupljenoj nacionalnoj manjini. Tako je naša škola posvetila pažnju srpskoj nacionalnoj manjini, Osnovna škola Vladimira Becića židovskoj, a Osnovna škola „Retfala“ mađarskoj nacionalnoj manjini.

Terenski posjet započeo je 12. veljače 2024. s Osnovnom školom Vladimira Becića koja je organizirala terensku nastavu s ciljem upoznavanja židovske baštine u Osijeku. Obišli smo pješice centar Gornjega grada te neke od najreprezentativnijih građevina ispred kojih su nam učenici održali kratko predavanje. Imali smo prilike vidjeti kako je Osijek prije stotinu godina bio nezamisliv bez pozitivnog utjecaja Židova čijih nasljednika gotovo da više ni nema u Osijeku.

Posjetili smo i Društveni atelje u Županijskoj 11 gdje nam je Mirta Kovačević kroz polusatno predavanje predstavila aktivnosti ateljea i Volonterskog centra Osijek. Učenici i učenice imali su priliku vidjeti i netom postavljenu izložbu o važnosti obrazovanja za razvoj demokratskih zajednica.

Ovo je tek početak naše bogate suradnje, čekaju nas još tri edukativne terenske nastave!

objavio: Aleksandra Krampač-Grljušić   datum: 13. 2. 2024.

« Srpanj 2024 »