Šetnja kroz povijest u Muzeju Slavonije

Učenici 3.a i 3.b razreda, u pratnji svojih učiteljica učiteljice  M. Zanze i N. Grahovac, posjetili su posljednjeg siječanjskog dana Tvrđu i Muzej Slavonije.

Provodeći izvanučioničku nastavu, učenici trećih razreda matične škole saznali su više o nepoznatim znamenitostima najstarijeg dijela našega grada. Čuli su priču o spomeniku na Trgu Sv. Trojstva, crkvi sv. Mihaela, utvrdi oko Tvrđe i vratima kroz koja se nekada ulazilo taj dio grada. Na maketi kod Vodenih vata prepoznali su dijelove Tvrđe i orijentirali se u prostoru.

Učenje o Tvrđi, Osijeku i našem kraju ne bi bilo potpuno bez odlaska u Muzej Slavonije pa su učenici znatiželjno obilazili tu ustanovi i pregledavali muzejski postav. Posebno je bio zanimljiv dio muzejskog postava Donacije sa starim predmetima koje su donirali građani Osijeka tom zavičajnom muzeju. Upoznali su načine kako se nekada živjelo, kako se odijevalo, kakav je bio namještaj, čime su radili nekadašnji obrtnici i kakvo su oružje imali vojnici. Osim toga upoznali su i ostavštinu slavnih Osječana poput Branka Mihaljevića, Julija Njikoša, Vere Svobode, Krunoslava Kiće Slabinca i dr. Na katu muzeja učenici su pogledali izložbu Cvijeće koje vječno cvjeta, a čija je tema prikaz cvijeća na raznim uporabnim predmetima (narodnim nošnjama, vazama, ukrasima za kosu, posteljini, stoljnjacima, slikama, urnama i sl.).

Učenici su pokazali veliko zanimanje za sve što su čuli i vidjeli, a obogaćeni novim znanjima i nagradom kustosice (privjeskom za ključeve s logom muzeja), radosno su se laganom šetnjom uputili svojim kućama.

objavio: Aleksandra Krampač-Grljušić   datum: 31. 1. 2022.

« Ožujak 2024 »