Pozdrav proljeću

Učenici 3.a i 3.b sudjelovali su u provedbi terenske nastave posjetivši Geo info centar Voćin te okolna izletišta papučkoga kraja.

U subotu 26. ožujka 2022. učenici trećih razreda matične škole i članovi Izviđačkog kluba Javor proveli su zanimljiv i edukativan dan koji je ujedno bio njihov pozdrav proljeću. Lijepo i sunčano vrijeme uistinu je iskorišteno na najbolji mogući način. Terenska nastava započela je u ranim jutarnjim satima putovanjem iz Osijeka prema Voćinu, a tijekom puta promatrali smo naselja nizinskog zavičaja.

U prijepodnevnim satima stigli smo na odredište pa smo podijeljeni u skupine posjetili Geo info centar Voćin u kojem su nas voditelji upoznali s postankom prve žive stanice nastale iz „svemirske juhe”, a zatim smo, uz brojne izloške, naučili kako su nastajale stijene, prabiljke i praživotinje. U posebnim smo prostorijama s pomoću interaktivnih naočala zaronili u Panonsko more te šume i livade nastale povlačenjem mora. Tako smo „susreli” brojne izumrle morske i šumske životinje papučkoga kraja. Najzanimljiviji dio bio je posjet 7D kinu gdje smo kroz projekciju s pokretnim sjedalima i specijalnim efektima prošli kroz sva geološka razdoblja od postanka Zemlje do danas.

Prepuni dojmova krenuli smo prema Arboretumu Lisičine gdje smo laganom šetnjom kroz šumu stabala donesenih iz raznih dijelova svijeta i livadu punu procvjetalih proljetnica stigli do potočića uz koji smo se okrijepili za nastavak putovanja. Sljedeća odrednica bilo je Slatinsko jezero gdje su nas dočekali pripadnici izviđačke skupine iz Slatine. Zajednički su provedene sportske i edukativne aktivnosti, igrale su se štafetne igre te crtale i opisivale zaštićene biljke našeg zavičaja. Poslijepodne smo stigli u Park sekvoja u centru Slatine, a ondje smo upoznali ta gorostasna stabla po kojima je park dobio ime i u slobodnoj igri proveli ostatak vremena.

Prekrasan izlet bio je pravi primjer uspješne suradnje s pripadnicima lokalne zajednice, Izviđačkim klubom Javor, čiji su članovi i neki naši učenici. U Osijek smo se vratili u večernjim satima, bili smo umorni, ali prepuni dojmova i novih spoznaja i sretni što smo dočekali naš prvi veliki izlet!

objavio: Aleksandra Krampač-Grljušić   datum: 31. 3. 2022.

« Ožujak 2024 »