POSJET PIVOVARI

Autor: Dijana Skorup, 24. 4. 2019.

Učenici 8.b razreda su 12. 4. 2019. s učiteljicama Marijanom Lukić i Emanuelom Živković posjetili Pivovaru Osijek d.o.o. gdje ih je toplo ugostio dipl. ing. prehrambene tehnologije Tomislav Blagojević, glavni tehnolog u našoj pivovari.

Gospodin Tomislav nas je proveo kroz sve faze proizvodnje piva od tehnološke pripreme vode (Pivovara ima svoje 90 m duboke bunare) preko proizvodnje sladovine u kuhaonici (varionici) i velikih fermantatora gdje se događa vrenje i odležavanje piva do punjenja, pakiranja i skladištenja.

Posebno nas se dojmilo što je gospodin Tomislav vrlo stručno, ali djeci razumljivim rječnikom objasnio i pokazao cjelokupnu proizvodnju piva. Osim pivarskih priča bilo je tu i zanimljivih povijesnih crtica te smo tako saznali da je do 1979. godine Pivovara bila u „Rupi“ u Šamačkoj ulici, a tijekom Domovinskog rata nisu prestajali s proizvodnjom iako su bili pogođeni stotinjak puta.

Iako nas je cijelim putem tamo i nazad pratila kiša, kući smo otišli s lijepim uspomenama i s osmijesima na licima, a imamo dobru podlogu za učenje novih tema iz Kemije i Povijesti.