Održano predavanje Biciklirajmo biciklističkom

U četvrtak 15. travnja 2021. policijska službenica Odjela prevencije Policijske uprave Osječko-baranjske županije Eleonora Matić održala je predavanje 5.a i 5.b razredu u sklopu preventivnoga lokalnog projekta Biciklirajmo biciklističkom.

Bicikl upotrebljava velik broj ljudi svih životnih dobi i neizostavno je prijevozno sredstvo u svakodnevnome životu. Da bi se njime sigurnije i bolje služili, učenicima petih razreda matične škole u četvrtak 15. travnja 2021. održano je edukativno predavanje u okviru projekta Biciklirajmo biciklističkom. Posjetila ih je policijska službenica Odjela prevencije Policijske uprave Osječko-baranjske županije Eleonora Matić čije je predavanje imalo cilj poboljšati stanjaesigurnosti biciklista u cestovnome prometu i podići razinu svijesti o posljedicama neodgovorne i nesmotrene vožnje.

Upoznala je učenike s time da je nova biciklistička staza na osječkoj promenadi izmještena u odnosu na prethodnu stazu i da je smještena  pored trkačke staze, da je široka dva metra i da je dvosmjerna. S poznavanjem tehničkih osobitosti biciklističke staze lako je pridržavati se i sljedećih korisnih pravila:

• uvijek treba voziti biciklističkom stazom ako je izgrađena, a ako je nema, treba se kretati bliže desnom rubu kolnika
  • vožnja u skupini podrazumijeva kretanje jedan iza drugoga
  • uvijek treba poštivati svjetlosne prometne znakove (semafore)
  • ne treba voziti bicikl u zabranjenome smjeru
  • tijekom vožnje noću obavezno treba imati uključena svjetla i nositi reflektirajući prsluk
  • treba upravljati biciklom tako da se ne ometa druge sudionike u prometu (to se posebno odnosi na istovrevremno uklanjenje obiju ruka s upravljača, pridržavanje za drugo vozilo i sl.)
  • vozači bicikla mlađi od 16 godina moraju tijekom vožnje na cesti nositi na glavi propisanu i uredno pričvršćenu zaštitnu kacigu
  • biciklist tijekom vožnje ne smije upotrebljavati mobitel ni drugi uređaj koji bi umanjio mogućnost reagiranja i sigurnoga upravljanja vozilom
  • ako ne postoji obilježeni biciklistički prijelaz, vozači bicikla  dužni su sići s bicikla i pregurati ga preko obilježenoga pješačkog prijelaza.

Takvi i brojni drugi savjeti učinili su predavanje zanimljivim i iznimno korisnim pa su učenici i učiteljica tehničke kulture Ivana Kapetanović zahvalili gošći i obećali da će ih se pridržavati.

objavio: Aleksandra Krampač-Grljušić   datum: 19. 4. 2021.

12:40 - 13:10 - ručak u produženom boravku

U privitku se nalaze sve informacije o voznom redu školskog autobusa.

« Rujan 2021 »