Uskrsni običaji u Hrvatskoj i Ukrajini

U petak 23. travnja učenici 5.b razreda s razrednicom Ivanom Kapetanović i vjeroučiteljicom Myroslavom Mostepaniuk ponovno su se virtualno susreli s prijateljima iz Ukrajine (5.a razred Katoličkog liceja Vasilija Velikog iz grada Ivano-Frankivska).

Tema ponovnog virtualnog susreta s ukrajinskim učenicima bila su uskrsni običaji u Hrvatskoj i Ukrajini. Učenici 5.b matične škole na Satu razrednika izradili su čestitke za Uskrs koje su poslali prijateljima u Ukrajini.

Učenik Mario Volarić napravio je prezentaciju o hrvatskim običajima koju je predstavio u suradnji s učenicima Davidom Grizbaherom i Karlom Milašinovićem. Predstavili su hrvatsku tradiciju bojanja jaja, kuhanja šunke, blagoslov hrane i dječji običaj pravljenja gnijezda u travi te iščekivanje dolaska uskrsnog zeca. Naglasili su i okupljanje obitelji uz uskrsni doručak.

Saznali smo zašto postoji razlika u nadnevcima slavljenja Uskrsa, vidjeli smo kako u Ukrajini bojaju jaja drevnim tehnikama i da nose tradicijske nošnje tijekom Uskrsa. Djeca iz Ukrajine ne znaju za uskrsnoga zeca, ali imaju posebne proljetne pjesme i plesove za Uskrs. Naučili smo na ukrajinskom čestitati Uskrs, nazive za pisanicu, uskrsnu košaricu  i praznike.

Susret je bio zabavan i zanimljiv te se nadamo još jednoj zajedničkoj radionici krajem svibnja 2021.

Priloženi dokumenti:
Easter_in_Croatia_(2).pptx (9.04 MB)

objavio: Aleksandra Krampač-Grljušić   datum: 23. 4. 2021.

12:40 - 13:10 - ručak u produženom boravku

U privitku se nalaze sve informacije o voznom redu školskog autobusa.

« Siječanj 2022 »