Međunarodno istraživanje građanskog odgoja i obrazovanja

Učenici osmih razreda matične i područne škole i njihovi učitelji sudjelovali su 21. i 24. svibnja 2021. u međunarodnom istraživanju o znanjima i kompetencijama iz područja građanskog odgoja i obrazovanja.

Međunarodno istraživanje građanskog odgoja i obrazovanja organizirano je anketiranje učenika završnih razreda osnovne škole s ciljem prikupljanja podataka o njihovim vještinama i načinima kojima će preuzeti ulogu građana 21. stoljeća. Provodi se u brojnim zemljama, a rezultat su vrijedni podatci o tome koliko učenici poznaju i razumiju pojmove vezane uz građanski odgoj i obrazovanje te kakvi su im stavovi i ponašanja.

U našoj matičnoj i područnoj školi istraživanje je provedeno 21. i 24. svibnja 2021. tijekom tri školska sata. Većina je učenika izjavila da je ispitni materijal bio razumljiv, ali da im je za taj dan bilo previše "politike". Učitelji završnih razreda istovremeno su ispunjavali anketu o iskustvima u provođenju aktivnosti vezanih uz građanski odgoj i obrazovanje, o metodama rada i percepciji uključenosti učenika u aktivnosti lokalne zajednice.

Zemlje diljem svijeta suočavaju se s novim izazovima u građanskom obrazovanju mladih pa su takvi oblici ispitivanja iznimno važni za prikupljanje podataka o njihovim mišljenjima i stavovima pa se nadamo da će rezultati poslužiti za daljnje istraživanje načina kako ih pripremiti za ulogu odgovornog, samosvjesnog, kritičkog i društveno angažiranog građanina.

objavio: Aleksandra Krampač-Grljušić   datum: 31. 5. 2021.