2021-09-17 11:07:39

Virtualni glas za spas kućnih ljubimaca

Tijekom protekle školske godine i na početku nove 2021./2022. učenici sadašnjeg 3.a i 3.b razreda sudjelovali su  u e-Twinning projektu Virtualni glas za spas sa svojim učiteljicama Melitom Zanze, Nadom Grahovac i učiteljicom matematike i informatike Snježanom Elveđi.

     Cilj projekta Virtualni glas za spas bio je podizanje svijesti o volontiranju, o pravima kućnih ljubimaca, o razvijanju kritičkog mišljenja sa sposobnošću pronalaženja rješenja, razvijanju osjećaja odgovornosti za vlastite postupke i učenju kako se služiti digitalnom tehnologijom u svrhu promicanja kvalitete života u zajednici. Projekt se realizirao uz pomoć volontera i zaposlenika Udruge Pobjede i osječkoga azila, roditelja učenika i veterinara zaduženog za brigu štićenika azila.

     

      Aktivnosti su provedene u okviru sata Prirode i društva, Sata razrednika i Informatike, a podrazumijevale su rad s učenicima koji su kroz razgovor, prezentaciju, radne listiće i umne mape analizirali međuljudske odnose i odnose u obitelji, razgovarali su o kućnim ljubimcima, njihovim potrebama, karakteru, zdravlju i svojim obvezama prema njima. Posjedovati kućnog ljubimca znači brinuti se o drugome živom biću koji je dio naše obitelji pa je vrlo važno spoznati posljedice lošeg ponašanja prema njima i potrebi zbrinjavanja kada se nađu napušteni i bespomoćni.

 

      Istražujući pojam volontiranja i upoznajući djelatnost Udruge Pobjede, učenici su na satima Informatike proučavali fotografije štićenika azila pri čemu je svaki učenik odabrao jednoga štićenika za kojega je pokušao osmisliti dom u kojem bi mogao živjeti. S obzirom na to da je planiran i virtualni sastanak s veterinarom i volonterom udruge, učenici su osmislili pitanja kojima su se pri susretu upoznali sa zdravstvenim problemima štićenika, s time kako osigurati zdraviji život svojim ljubimcima, detaljnije su upoznali rad azila i načine kako se mogu uključiti u život i rad Udruge Pobjeda. Poseban je trenutak bio virtualni obilazak azila i upoznavanje sa štićenicima što je oduševilo sve učenike.

      Konačni rezultat projekta izrada je videozapisa u kojem učenici osobno opisuju dojmove o susretu s predstavnicima udruge i svojim spoznajama o životu štićenika azila, a nisu izostale ni pozitivne poruke za sve ljude sa završnim porukom „Ovo je naš virtualni glas za spas!“.

     Učenici nisu skrivali svoje oduševljenje sudjelovanjem u projektu, a ponosni smo na njih je su spoznali mogućnosti kako pridonijeti boljitku svoje zajednice i kako pomoći onima kojima je to potrebno. Sudjelovanjem u aktivnostima pokazali su da se ljudskost i odluke koje donosimo itekako mogu odraziti na svakog člana našeg okruženja pa je vrlo važno osvijestiti da je svaki dan prilika učiniti nešto dobro.


Osnovna škola Ljudevita Gaja Osijek