2022-02-15 16:48:12

Obilježen Dan sigurnijeg interneta

U duhu ovogodišnjeg slogana „Zajedno za bolji internet!“ naša je škola obilježila Dan sigurnijeg interneta. 

     Sigurnost na internetu tema je o kojoj se mnogo govori jer se svakodnevno suočavamo s brojnim opasnostima koje ugrožavaju naše bezbrižno korištenje toga medija. Iako o tome treba neprestano promišljati, dobro je svake godine 8. veljače podsjetiti na to što sve možemo učiniti za osobnu sigurnost na internetu. Sve aktivnosti u našoj školi provodile su se na satima Informatike i/ili Sata razrednika i bilo ih je uistinu mnogo.

      U matičnoj školi obilježavanje je proteklo malo drukčije nego inače. Naime, baš se taj tjedan održavao stručni ispit iz predmeta Informatika pa je svaki pristupnik/pristupnica pripremio/pripremila nastavni sat sigurnosti na internetu za učenike od 4. do 8. razreda. Teme su bile različite: prekomjerna uporaba računala, ovisnost, zaštita privatnosti na internetu, lažne vijesti, vrste nasilja, pravila ponašanja i savjeti kako se sigurno osjećati na internetu i sl.

      Učenici razredne nastave ponovili su osnovna pravila komunikacije u digitalnom okruženju uz igru Dabrica Darka i ostale interaktivne igre e-bontona. Prisjetili su se važnosti digitalnog identiteta i digitalnih tragova koje ostavljaju, rizika komunikacije s nepoznatima kao i kome se mogu obratiti ako su zabrinuti zbog neprikladnog sadržaja ili ponašanja ostalih sudionika u virtualnom svijetu. Učenici posebnog B odjela održali su na Satu razrednika radionicu o korištenju interneta, a o svemu što su naučili izradili su prigodni plakat.

    U Područnoj školi Sarvaš svaki je razred imao određene aktivnosti vezane za sigurno korištenje interneta. Učenici prvih razreda upoznali su osnovna pravila ponašanja na internetu koja su bilježili u obliku savjeta na izrezani papir prema obliku svoje ruke, a učenici drugih, trećih i četvrtih razreda ponovili su naučeno o sigurnoj uporabi interneta, igrajući poučnu igru Interland.

    Učenici predmetne nastave ponovili su pet osnovnih savjeta za sigurno korištenje interneta, a petaši i šestaši prigodno su sudjelovali i u nagradnom kvizu na službenim stranicama Dana sigurnijeg interneta. Osim toga, analiziralo se i najpopularnije influencere te njihov utjecaj na pratitelje kao i problem seksualnog izrabljivanja djece pri čemu su osmaši pokazali zrela razmišljanja o tome kako izbjeći takve situacije. Provedene aktivnosti predstavljene su i na TwinSpaceu svim školama partnerima koji su uključeni u eTwinning projekt Pet koraka do istine.

   Uz prisjećanje već naučenih stvari i učenjem poneke nove informacije nadamo se da će naši učenici uspješno i sigurno “ploviti” virtualnim svijetom u kojem se, kao i u stvarnome, uvijek krije poneka zamka.


Osnovna škola Ljudevita Gaja Osijek