Posjet kući Milutina Milankovića

by | 30. kol 2024

Provedena završna aktivnost projekta za darovite učenike Obnovljivi izvori energije.

Pred kraj još jedne nastavne godine 17. lipnja 2024. učenici od 5. do 8. razreda koji sudjeluju u projektu za darovite učenike Obnovljivi izvori energije i njihovi voditelji učiteljica povijesti Marijana Lukić, učiteljica biologije i kemije Emanuela Živković i učiteljica fizike Ivana Kapetanović posjetili su Kulturni i znanstveni centar Milutin Milanković u Dalju. Dio je to brojnih aktivnosti dvogodišnjeg projekta Kulturno znanstvenog centra Milutin Milanković projekta Razvijamo STEM okruženje – RaSTEMo u koji je uključena naša škola.

Kulturni i znanstveni centar Milutin Milanković ustanova je u kulturi čije se sjedište nalazi u rodnoj kući Milutina Milankovića u Dalju. Centar je djelomično uređen kao muzejski prostor, sa stalnim postavom o životu i djelu Milutina Milankovića.

Muzejski prostor osmišljen je kao edukativni projekt kojim se tumači Milankovićeva matematička teorija klime. Na zidu Milankovićeve kuće instalirana je interaktivna turistička karta Osječko-baranjske županije namijenjena slijepim i slabovidnim osobama.

U dvorištu je malena meteorološka stanica i astronomski opservatorij s teleskopom namijenjen promatranju zvjezdanog neba. Ispred kuće i u dvorištu nalazi se dio nedovršenog projekta – Milankovićev planetarij – od kojeg su ostvareni Sunce, Merkur i Venera.

Učenici i učitelji su, osim razgledavanja stalnog postava izložbe, pogledali i dokumentarno-igrani film o Milankoviću i sudjelovali u radionici astronomije.