U našoj školi kao i u još nekim osnovnim školama u Osječko-baranjske županije provodi se longitudinalno istraživanje DigiLitA – Utjecaj okoline na razvoj djeteta: povezanost upotrebe digitalne tehnologije, obiteljskog literarnog okruženja te fizičke aktivnosti s dobrobiti djeteta u ranoj školskoj dobi čiji je nositelji Institut društvenih znanosti Ivo Pilar – Centar Osijek. Voditeljica projekta je dr.sc. Marina Kotrla Topić. Sudjelovanje u istraživanju je dobrovoljno.
Sudionici ovog istraživanja su učenici prvih razreda te jedan od njihovih roditelja. Voditeljica projekta pozvala je roditelje na roditeljskom sastanku na suradnju što su oni prihvatili i potvrdili svojim potpisom te ispunili anketni listić. Svi učenici čiji su roditelji pristali sudjelovati individualno se testiraju u trajanju od jednog školskog sata. Druga točka mjerenja planira se za svibanj i lipanj 2025. kada se ponovo prikupljaju procjene roditelja i djece. Od stručne službe škole prikupljaju se podatci o rezultatima psihofizičkog testiranja na početku godine i općem uspjehu učenika na kraju prve školske godine.
U okviru navedenog istraživanja nastoji se ostvariti bolje razumijevanje povezanosti određenih okolinskih čimbenika, konkretno upotrebe digitalne tehnologije, literarnog okruženja u kojem dijete odrasta te fizičke aktivnosti kod djece rane školske dobi s njihovom dobrobiti mjerenom kroz zadovoljstvo životom, izvršne funkcije, akademski uspjeh, fizičko i mentalno zdravlje.
Držimo da ostvarenje ciljeva ovog projekta ima znanstvenu, ali i praktičnu svrhu jer spoznaje mogu poslužiti kao putokaz za što kvalitetnije i bolje praktično djelovanja različitim skupinama – djeci, roditeljima, stručnjacima u praksi i kreatorima obrazovne, socijalne i obiteljske politike.