Kad učenici programiraju...

U našoj školi provodi se mnogo različitih i zanimljivih izvannastavnih aktivnosti. Jedna od njih su Mali programeri koju pohađaju učenici drugog razreda matične škole.

Na početku školske godine programeri su se pripremali za natjecanje Dabar te je njih nekoliko ostvarilo zavidne rezultate i bilo među 10 % najboljih u cijeloj Hrvatskoj. Nakon natjecanja na satima se programiralo u programskoj jeziku Scratch. Učenici su stvarali različite projekte te su naučili kako nacrati svog lika ili pozadinu, dodati više likova te ih programirati stvarajući zanimljive priče. Kako su neki učenici i u svoje slobodno vrijeme programirali u Scratchu i mnogo toga naučili, dobili su priliku održali sat svojim prijateljima. Učenik Vladimir i učenica Nicole  svojim su prijateljima pokazali i naučili ih kako napraviti svoju prvu igricu u Scratchu. To su zaista bili posebni sati! Na satima se marljivo radilo i stvaralo, a na kraju sata zajedno smo pogledali uratke svakog učenika. I učiteljica i učenici bili su vrlo zadovoljni.

Micro:bit je bio sljedeći uređaj za koji su naučili da mijenja raspoloženja te da ispisuje zanimljive poruke i simbole. Uz stvaranje programa trebalo je naučiti preuzeti program te ga prebaciti na uređaj. Svaki učenik imao je svoj micro:bit pa su učenici mogli samostalno i prema svojim potrebama stvarati nove i zanimljive programe.

Kako su dani bili duži, vrijeme sunčanije, u naš razred došao je Ozobot! Točnije pet malih robota koje su učenici mogli programirati. Kada su ih učenici upoznali, naučili ih kalibrirati i pokrenuti, trebalo je proučiti kodove koje Ozobot prepoznaje. Iako se nije tako činilo, najteži dio bio je nacrtati stazu. Trebalo je mnogo strpljena i truda da bi u tome uspjeli, a onda se  Ozobot vrtio kao tornado, ubrzavao, usporavao, išao lijevo-desno itd.

Približava se kraj školske godine, a tako i naše druženje na satima Malih programera. Prilika je to pokazati učenicima da je programiranje zabavno, pokazati im načine i naučiti ih kako stvoriti svoju igricu te kako sa svrhom koristiti uređajima. Neki učenici već skupljaju novac za svog Ozobota ili micro:bit što pokazuje da su učenici zaista nešto novo naučili, ali se pri tome i odlično zabavili.

Kako nam je bilo na satima možete pogledati u videouratku.

objavio: Aleksandra Krampač-Grljušić   datum: 20. 6. 2024.

« Srpanj 2024 »