Teranska nastava u Vukovaru

Učenici 8.a, b i c razreda učili su na terenskoj nastavi u Vukovaru 13. studenog 2023. o Domovinskom ratu te odali počast vukovarskim braniteljima i civilnim žrtvama.

U okviru projekta Posjet učenika osmih razreda Vukovaru učenici osmih razreda boravili su u Vukovaru 13. studenog 2023. Dan je započeo predavanjem „Domovinski rat“ i „Bitka za Vukovar“ u kojima su im podrobno objašnjeni uzroci i tijek rata te koje su važnosti pojedinih akcija u obrani suvereniteta Republike Hrvatske. Predavanja su bila dokumentirana fotografijama i videozapisima.

Nakon toga krenuli su u obilazak memorijalnih lokacija na kojima su odali počast svim sudionicima Domovinskog rata. Posjetili su Memorijalno groblje žrtava Domovinskog rata kojim dominiraju potpuno isti grobovi hrvatskih branitelja te 938 bijelih križeva ekshumiranih civilnih žrtava. Vukovarska bolnica – mjesto sjećanja, u čijem je podrumu vjerno rekonstruiran život nekoliko stotina ranjenika i bolničkog osoblja 1991., ostavila ih je u tišini i razmišljanju kao i mjesto masovne grobnice Ovčara gdje je ubijeno oko 264 ljudi odvedenih iz vukovarske bolnice.

Obilaskom vojarne gdje se nalazi dojmljiv prikaz koncentracijskih logora Stajićevo i Begejci, razgledavanjem eksponata iz rata (tenkovi, transporteri, zrakoplovi, brodovi), upoznavanje vrsta eksplozivnih sredstva i načina zaštite, učenje o Domovinskome ratu završeno je porukama mira i kvizom znanja na kojemu su ujedinjenim snagama učenici Karlo Delić i Antun Pilanović osvojili 1. mjesto. Posjet Vukovaru završio je obilaskom Gradskog muzeja grada Vukovara u dvorcu Eltz i posjetom Muzeju vučedolske kulture.

Nikada ne smijemo zaboraviti Vukovar i trebamo se sjećati svih onih koji su svoj život dali za Hrvatsku u kojoj živimo.

objavio: Aleksandra Krampač-Grljušić   datum: 14. 11. 2023.