Projekt INCLuDE kroz lokalnu akciju Gaj-IN-Os

Ured za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Vlade Republike Hrvatske provodi projekt sufinanciran sredstvima Fonda za azil, migracije i integraciju Europske unije pod nazivom „INCLuDE“ – Međuresorna suradnja u osnaživanju državljana trećih zemalja. Opći je cilj projekta jačanje preduvjeta za socijalnu uključenost državljana trećih zemalja.

Gaj-In-Os (Ljudevit Gaj-INCLuDE-Osijek) naziv je za lokalnu akciju unutar projekta INCLuDE, a riječ je o seriji događanja koja sadržavaju više aktivnosti sa završnim događajem na Trgu slobode u Osijeku. Tri su uključene škole iz Osijeka koje surađuju u provedbi aktivnosti i u završnom događanju: OŠ „Retfala“, OŠ Vladimira Becića i OŠ Ljudevita Gaja. Navedene škole nastavit će projektne aktivnosti i nakon završetka projekta tako što će međusobno razmijeniti izložbe i dodatno ih postaviti u prostoru Društvenog ateljea, Osijek.

Koordinatori triju škola uključili su u projektne aktivnosti i tri važne osječke društveno angažirane udruge koje već imaju zapaženo djelovanje u području tematike projekta, a to su „D kolektiv“ Osijek, „Nansen dijalog centar“ Osijek, i „Centar za mir, nenasilje i ljudska prava“ Osijek. Njihovim se uključivanjem postigao daleko veći učinak i vidljivosti projekta. Cilj je svih aktivnosti senzibilizacija učenika, kolega i lokalne zajednice za probleme s kojima se suočavaju izbjeglice i azilanti.

Aktivnosti:

• predavanja i radionice upoznavanja s osnovnim terminima vezanim uz problematiku izbjeglica i azilanata u 6. i 8. razredu na nastavi Geografije
  • predavanja i radionice vezane uz edukaciju o migracijama u prošlosti te povezivanje s migracijama u njihovim obiteljima u 7. razredu na nastavi Povijesti
  • predavanja i radionice vezane uz upoznavanje s pojmom izbjeglica i senzibilizacija na osobnom primjeru učiteljice u 4. razredu na nastavi Informatike.
  • terenske nastave i radionice vezane uz izradu izložbenih materijala i fotografija na nastavi Građanskog odgoja i obrazovanja (problematika snalaženja izbjeglica u Osijeku i prijedlozi pomoći)
  • osnivanje pratećeg eTwinning projekta s pratećim TwinSpace prostorom kao platformom za umrežavanje, razmjenu ideja, prikaz aktivnosti i proizvoda učenika i školskih koordinatora triju škola
  • informiranje na Učiteljskom vijeću
  • putujuća izložba u trima školama i Društvenom ateljeu u Osijeku
  • radionica i predavanje „Centra za mir, nenasilje i ljudska prava“ o problematici izbjeglica i migranata u Republici Hrvatskoj s naglaskom na lokalni kontekst
  • završno događanje triju škola i triju udruga na jednom od centralnih trgova Osijeka – Trgu slobode s ciljem senzibilizacije i vidljivosti na lokalnoj i regionalnoj razini, umrežavanja škola i udruga te razmjenjivanja iskustava učenika i kolega.

Aktivnosti na razini škole provodila je koordinatorica Mia Kiridžija Andrić u suradnji s učenicima i učenicama koji pohađaju izvannastavnu aktivnost Građanski odgoj i obrazovanje u 5. razredu te učenicama 8. razreda koje pohađaju izvannastavnu aktivnost Održivi razvoj. Kroz nastavu i radionice uključeni su i ostali učenici škole (4., 6., 7. i 8. razred), a aktivnosti na razini škole provodila je i učiteljica informatike Katarina Miloloža s učenicima 4. razreda i učiteljica povijesti Marijana Lukić s učenicima 7. razreda.

objavio: Aleksandra Krampač-Grljušić   datum: 10. 6. 2022.

« Svibanj 2024 »