Završnica projekta INCLuDE

Održano je završno predstavljanje projekta INCLuDE na Trgu slobode 20. lipnja 2022. uz prigodno obilježavanje Svjetskog dana izbjeglica.

Ured za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Vlade Republike Hrvatske provodi projekt sufinanciran sredstvima Fonda za azil, migracije i integraciju Europske unije pod nazivom INCLuDE“ – Međuresorna suradnja u osnaživanju državljana trećih zemalja. Jedan dio sveobuhvatnog projekta usmjeren je i na škole s ciljem senzibilizacije učenika o pitanjima njihovih vršnjaka koji dolaze iz trećih zemalja, a povezani su s pojmovima kao što su azil, izbjeglištvo te migracije općenito.

Naša škola dobila je čast i pravo sudjelovati u projektu jer smo škola koja od ove školske godine uspješno provodi građanski odgoj i obrazovanje kao izvannastavnu aktivnost. Provedbu projektnih aktivnosti na razini škole vodi učiteljica geografije i voditeljica građanskog odgoja i obrazovanja Mia Kiridžija Andrić. Uključeni su bili učenici 4., 5., 6., 7. i 8. razreda, a dodatno su se uključili učenici 5. razreda koji pohađaju izvannastavnu aktivnost Građanski odgoj i obrazovanje te učenici koji pohađaju izvannastavnu aktivnost Održivi razvoj. Naše su se projektne aktivnosti provodile pod nazivom Gaj-IN-Os (Ljudevit Gaj-INCLuDE- Osijek).

Učenici koji pohađaju izvannastavne aktivnosti Građanski odgoj i obrazovanje i Održivi razvoj s pomoću mrežnih alata izradili su QR kodove plana grada Osijeka za osam lokacija na kojima smo se fotografirali te dvojezične informacije za svaku od njih, a osmislili su i izradili logo projekta. Na radionici s učenicima 5. razreda naslikani su predlošci za bedževe na temu mir, ljubav, povezanost, poštivanje, tolerancija i sl. od kojih su poslije vrijedni nositelji projekt izradili bedževe. Učenici koji pohađaju izvannastavne aktivnosti Građanski odgoj i obrazovanje i Održivi razvoj te svi učenici koji pohađaju dodatnu nastavu iz Geografije sudjelovali su na radionici o problematici izbjeglica i azilanata koju je 7. lipnja u našoj školi održao Centar za mir, nenasilje ljudska prava. Učenici 4. razreda na nastavi informatike u digitalnim su programima izrađivali kartice na ukrajinskom i hrvatskom jeziku te ih plastificirali i zalijepili na vrata svake učionice. Učenici 6. i 8. razreda na nastavi Geografije informirani su o problematici azilanata i izbjeglica, a na nastavi Povijesti povezali su migracije iz prošlosti s migracijama u svojim obiteljima.

Budući da su u projekt uključene još dvije osječke škole (OŠ Vladimira Becića i OŠ „Retfala“), s njima smo uspješno koordinirali sve aktivnosti koje smo zaključili zajedničkim javnim predstavljanjem na Svjetski dan izbjeglica 20. lipnja 2022. od 18 do 20 sati na Trgu slobode u Osijeku. Sve tri škole predstavile su bogate projektne radove svojih učenika uz prigodan program, a programu su se priključile i Udruga Breza te Centar za mir, nenasilje i ljudska prava Osijek. Škole su građanima interaktivno (igre, radionica pletenja, prikaz videouradaka itd.) prikazale problematiku i svoj rad.

O javnom događaju na Trgu slobode izvijestili u i naši osječki mediji: Televizija Slavonije i Baranje(https://bit.ly/3nht5rZ) i HRT Radio Osijek (https://bit.ly/3I2eABSž).

objavio: Aleksandra Krampač-Grljušić   datum: 23. 6. 2022.

« Svibanj 2024 »