Umjetnost i ja

U četvrtak 1. veljače 2024. u našoj školi održao se integrirani dan Dan umjetnosti i Umjetnost kao terapija.

Integrirani dani u našoj školi poseban su doživljaj, a odabravši umjetnost kao temu koju ćemo na poseban način približiti učenicima pokazao se kao odličan izbor. Riječ je o projektnim aktivnostima namijenjenima učenicima i učiteljima s ciljem boljega doživljaja umjetnosti, upoznavanja različitih oblika umjetničkoga stvaranja i omogućavanja vlastitoga čina stvaranja učenika.

Time smo željeli potaknuti njihovu kreativnost i slobodu umjetničkog izražavanja prema sklonostima i interesima.

U Područnoj školi Sarvaš svaki učenik mogao je izabrati aktivnost vezanu za onu umjetnost koju želi bolje upoznati i u kojoj želi izraziti svoj stvaralački potencijal.

Ponuđene su im brojne radionice: učenje standardnih plesova, vlastita interpretacija poznatih likovnih djela, sviranje tijelom, slikanje i stvaranje samostalnih likovnih radova, izrada animiranih filmova stop-animacijom, izrada glazbenih instrumenata, uporaba metode blackout poezije i mnoge druge.

U matičnoj školi integrirani dan Umjetnost kao terapija imao je za cilj podizanje svijesti učenika i učitelja o terapeutskom učinku umjetnosti kod djece.

Učitelji su kroz radioničke oblike rada i korelacijom umjetnosti i svojega predmeta oblikovali aktivnosti kojima su potaknuli učenike da se usredotoče na vlastitu percepciju, maštu i osjećaje te da stvaraju djelo koje izražava njihov unutarnji svijet bez ikakvoga procjenjivanja vrijednosti toga što se napravili.

Fokus nije bio na kreativnim vještinama, već na unutarnjem doživljaju koji osoba ima dok je uključena u kreativan rad pisanjem, slikanjem, oblikovanjem, modeliranjem, dizajniranjem i pokretom.

Već kratkim pogledom na ponuđene aktivnosti vidljivo je da se učenicima ponudio širok izbor kako bi svatko pronašao onaj umjetnički izričaj koji mu najbolje odgovara.

Osmjesi, ljubav prema umjetnosti i zabava sve su ih povezali  u ovom šarenom danu prepunim iznenađenja i zabave, a vjerujemo da će ga još dugo pamtiti.

objavio: Aleksandra Krampač-Grljušić   datum: 1. 2. 2024.