Završnica projekta „PRED-NA-MA“ u Osnovnoj školi „Jagodnjak“

Još jednom lijepom projektu došao je kraj

Nismo mogli zamisliti bolji završetak našeg projekta od terenskog posjeta Osnovnoj školi „Jagodnjak“ 24. svibnja 2024. Ideja je bila za kraj projekta posvećenog osječkim nacionalnim manjinama posjetiti sredinu koja je primjer raznolikosti nacionalnih manjina. Odabrano je selo Jagodnjak u kojem učenici i učenice srpske i mađarske nacionalne manjine, uz pripadnike i romske nacionalne manjine, imaju primjereni model obrazovanja.

I ovaj su put, osim učenika i učenica naše škole, sudjelovali i učenice i učenici OŠ „Retfala“ i OŠ Vladimira Becića. Put je organiziran autobusom i osobnim automobilima. Velika zahvala za ustupljen autobusni prijevoz Prosvjetno-kulturnom centru Mađara u Osijeku,  organizatorima OŠ „Retfala“ te gospođi Antoniji Mioč, ravnateljici OŠ „Jagodnjak“. Posjet je trajao gotovo pet sati, a osim posjeta školi, prošetali smo selom te posjetili i dvije pravoslavne crkve u centru Jagodnjaka.

Na samom ulazu u školu dočekali su nas učenici škole odjeveni u tradicionalnu baranjsku srpsku narodnu nošnju i, držeći se tradicije, ponudili nas kruhom i solju. O školi i posebnostima obrazovnih modela za nacionalne manjine detaljno nam je ispričala pedagoginja škole, a zatim nas je ravnateljica škole povela kroz cijelu školu predstavljajući različitost programa te velik napredak i ulaganja u obnovu škole. Uslijedio je raznolik program u realizaciji učitelja i učenika škole kroz koji smo se upoznali sa srpskom glazbenom tradicijom i folklorom, a zatim i tradicijom obilježavanja slave. Ovaj dio bio je zaista poseban jer su domaćini za nas pripremili specijalitete karakteristične za obilježavanje slave u njihovom kraju – slavski kolač i koljivo.

Potom smo pješice krenuli prema dvjema pravoslavnim crkvama. Posebnost dviju crkava koje se neobično nalaze jadna uz drugu predstavio nam je tamošnji svećenik Slobodan Majkić. Riječ je o crkvi svetoga Nikolaja Mirlikijskog te crkvi svetoga Nektarija Eginskoga. Posljednja, gotovo nova, posebno je privukla pažnju sviju ponajviše zbog čuda koja su za nju vezana. Uslijedila su pitanja učenika i učenica o sličnosti i različitosti dviju crkava, ali i kršćanskih crkava općenito.

Po povratku u školu dočekao nas je organizirani piknik u dvorištu škole, no zbog kiše ipak je u održan u školskoj zagradi. Druženje učenika i učenica te slobodno vrijeme koje je uslijedio bila je prava prilika za zaokruživanje naše cjelogodišnje priče. Sve je dodatno naglašeno ostvarenom evaluacijskom radionicom za učenike i učenice koju su nam pripremile učiteljice te škole.

Na završetku projekta „PRED-NA-MA“ u kojem je sudjelovalo gotovo pedeset učenika i učenica predmetne nastave, pet osnovnih škola iz triju naselja (Osijek, Višnjevac i Jagodnjak), petero učiteljica i učitelja te predstavnici dviju udruga nacionalnih manjina valja reći da je projekt ispunio i daleko više od početno planiranog. Tri osnovne škole vodile su projekt (OŠ Ljudevita Gaja, OŠ „Retfala“ i OŠ Vladimira Becića) kojima je ovo treća uzastopna godina bogate suradnje na području GOO-a. Nadamo se da će se takva bogata suradnja nastaviti i u godinama koje su pred nama.

objavio: Aleksandra Krampač-Grljušić   datum: 27. 5. 2024.

« Srpanj 2024 »