EUROPSKI TJEDAN PROGRAMIRANJA

Europski tjedan programiranja društvena je inicijativa čiji je cilj na zabavan i angažirajući način svima približiti programiranje i digitalnu pismenost.

U našoj školi smo Europski tjedan programiranja obilježavali od 14. do 18. listopada.  Nastavnice Katarina Miloloža i Ivana Kapetanović osmislile su različite aktivnosti u kojima su učenici od petog do osmog razreda sudjelovali na satima informatike i tehničke kulture.

Učenici petih i šestih razreda  programirali su micro:bit stvarajući zanimljive programe, a učenici osmih razreda stvarali su animacije u zanimljivom alatu Alice.

Učenici  šestih  i osmih razreda naučili su sklopiti mBot robote te ih programirati za razne zadatke kao što su kretanje robota, praćenje linije na podu, izbjegavanje prepreka i paljenje RGB dioda.

Učenici u PŠ Sarvaš, zajedno s nastavnicom Mirjanom Mikec, programirali su bez računala sudjelujući u različitim unplugged aktivnostima kao što su: Pixel art, Kriptografija, Pišem u ASCII kodu i Rastavljam – sastavljam računalo. Učenici šestih i sedmih razreda su asistirali u aktivnostima s razredima od 1. do 4. razreda.Učenici osmih razreda su na nastavi tehničke kulture  učili programirati mBot robote te  su im zadavali različite zadatke kao što su komunikacija među robotima, praćenje linije i izbjegavanje prepreka.

Ove godine u aktivnosti kojima smo obilježili Europski tjedan programiranja uključili smo i učenike razredne nastave i  njihove učiteljice. Učenici četvrtih razreda bili su u gostima učenicima sedmih razreda na satima informatike. Zajedno su programirali edukativnu priču u Scratchu. Učenici trećih  razreda, osim što su programirali u Scratchu, također su, uz pomoć nastavnice Kapetanović i učenika koji pohađaju izvannastavnu aktivnost Robotiku, programirali mBotove.Učenici šestih i sedmih razreda bili su asistenti učiteljici u vođenju aktivnosti. Cilj je bio razviti interes učenika za robotiku i općenito STEM područje. Zadaci za učenike su bili da sastave robote, programiraju ih da se pokrenu, zasvijetle različitim bojama i  sviraju poznate melodije.

Veselimo se CodeWeeku 2020. godine!

objavio: Dijana Skorup   datum: 28. 10. 2019.

« Ožujak 2024 »